Masline i Maslinovo Ulje - Zdravstvene Prednosti i Upotreba

Puslica Blog 2025-02-04

Saznajte zašto su masline i maslinovo ulje zdravi izbor, kako ih koristiti u ishrani, te najbolje načine čuvanja i pripreme.

Masline i Maslinovo Ulje: Zdravstvene Prednosti i Najbolji Načini Upotrebe

Zašto su masline dobre za zdravlje?

Redovito uživanje maslina može ojačati imunitet za čak 30%. Ove male plodove koristimo uz razna jela - salate, pice, ili ih jednostavno jedemo samostalno za doručak. Sveže masline sadrže djelotvorne antioksidante koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala.

Zanimljivo je da konzumiranje 50 grama maslina dnevno može smanjiti višak kilograma koji se može pripisati masnoći koja pospješuje probavu. Masline sadrže najviše oleinske kiseline, koja ne samo što poboljšava probavu već i smanjuje sitne bore na koži.

Polifenoli u maslinama imaju zaštitno djelovanje na srce i krvne žile, čineći ih idealnim dodatkom bilo kojoj ishrani.

Kako izabrati kvalitetno maslinovo ulje?

Najbolje je koristiti hladno prešana ulja koja nisu tehnološki obrađena. Trenutno najpopularnije je ekstra djevičansko maslinovo ulje, koje se obrađuje na temperaturi između 30 i 60 stepeni. Grijanjem na više temperature mijenja se okus i miris ulja.

Kvalitetno maslinovo ulje sadrži ljekovite sastojke samo ako nije starije od 12 mjeseci i ako je čuvano u tamnoj boči, na tamnom i hladnom mestu. Ne preporučuje se grijanje iznad 40°C, jer se time gube njegove hranjive vrijednosti.

Da li je sigurno pržiti na maslinovom ulju?

Postoje različita mišljenja o tome da li je preporučljivo pržiti ili peći na maslinovom ulju. Neki smatraju da pri povišenoj temperaturi ulje oksidira i gubi svoje pozitivne osobine, dok drugi tvrde da je to sasvim sigurno.

Ako ipak odlučite pržiti na maslinovom ulju, najbolje je započeti sa mlakim uljem, a zatim postupno pojačati temperaturu. Izbjegavajte pregrijavanje, jer to može dovesti do stvaranja štetnih spojeva.

Koliko soli sadrže masline?

Mnoge masline koje kupujemo su slane, što može biti zabrinjavajuće za one koji paze na unos soli. Čak i neslane masline sadrže određenu količinu soli, jer se ona koristi u procesu konzerviranja.

Količina soli varira ovisno o načinu pripreme, pa je najbolje provjeriti deklaraciju na ambalaži. Ako želite smanjiti unos soli, možete isprati masline pod tekućom vodom prije konzumacije.

Kako ljudi vole masline?

Ukusi su različiti - neki vole zelene masline, drugi crne, a neki ih uopšte ne podnose. Neki preferiraju punjene masline (npr. crvenom paprikom ili sirom), dok drugi vole obične masline sa košticom.

Ista podjela važi i za maslinovo ulje - neki ga koriste samo za salate, dok drugi ga upotrebljavaju i za kuvanje i prženje. Neki članovi porodice mogu biti otporni na promjene u ishrani, dok se drugi lako naviknu na novi okus.

Istorijska perspektiva

Maslina se smatra jednom od najstarijih namirnica korištenih u ljudskoj ishrani. Prema predanju, potiče sa Kritta, a ubrzo se proširila u Egipat, Grčku, Palestinu i Malu Aziju.

Spominje se u Bibliji i djelima drevnih civilizacija. Grčka mitologija kaže da je maslina nastala kada je boginja Atina u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode u klisuru, iz koje je kasnije izraslo maslinovo drvo.

Od antičkih vremena, maslinovo drvo je osiguravalo hranu, korišteno je za ogrev i građu, a plod se koristio i za liječenje mnogih bolesti. Smatra se simbolom mira i mudrosti.

Zaključak

Bez obzira na lične preference, masline i maslinovo ulje predstavljaju izuzetno zdrave namirnice bogate korisnim mastima, antioksidansima i drugim hranljivim sastojcima. Ključ je u umjerenoj konzumaciji i pravilnom odabiru kvalitetnih proizvoda.

Istraživanja potvrđuju njihove brojne zdravstvene prednosti, od poboljšanja probave do zaštite srca i krvnih žila. Probajte različite vrste maslina i načine pripreme kako biste pronašli ono što najviše odgovara vašem ukusu.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.