Kemijski Piling Lica: Iskustva, Vrste i Saveti za Bezbedan Tretman
Sve što treba da znate o kemijskom pilingu lica - vrste, iskustva, preporuke i saveti za bezbedan tretman. Pročitajte pre nego što odlučite o ovom zahvatu.
Kemijski Piling Lica: Šta Da Očekujete Nakon Tretmana
Kemijski piling je jedan od najpopularnijih dermatoloških tretmana za revitalizaciju kože. Ovaj zahvat koristi hemijske supstance (najčešće kiseline) da bi uklonio mrtve ćelije sa površine kože i stimulisao regeneraciju novih. Rezultat je glatkija, svetlija i mlađalica kože.
Šta je Kemijski Piling?
Kemijski piling je postupak u kome se na kožu nanosi rastvor hemijskih supstanci (najčešće kiselina) koje kontrolisanim oštećenjem gornjih slojeva kože stimulišu njeno obnavljanje. Postoji nekoliko vrsta kemijskog pilinga, u zavisnosti od dubine delovanja i upotrebljene kiseline.
Vrste Kemijskih Pilinga
Prema dubini delovanja, kemijske pilinže možemo podeliti u tri kategorije:
1. Površinski Piling
Najblaži oblik pilinga koji deluje samo na površinski sloj kože (epidermis). Koriste se najčešće voćne kiseline (AHA) kao što su glikolna, mlečna ili limunska kiselina. Ne zahteva duži period oporavka.
2. Srednje Duboki Piling
Ovaj tip pilinga deluje dublje u kožu i obično se koristi za uklanjanje srednje dubokih bora, ožiljaka i hiperpigmentacija. Najčešće se koristi trihlorosirćetna kiselina (TCA) u koncentracijama od 20-35%.
3. Duboki Piling
Najintenzivniji oblik pilinga koji zahvata duboke slojeve kože. Koristi se fenol ili visoke koncentracije TCA. Zahteva duži period oporavka (do 2 nedelje) i može biti bolan. Rezultati su dramatični, ali i rizik od nuspojava je veći.
Šta Očekivati Tokom i Nakon Tretmana?
Tokom tretmana, osećaćete peckanje i žarenje kože, posebno kod srednje dubokih i dubokih pilinga. Nakon tretmana, koža postaje crvena, osetljiva i počinje da se ljušti. Intenzitet crvenila i ljuštenja zavisi od vrste pilinga.
Kod površinskih pilinga, oporavak traje 1-3 dana, dok kod dubokih može trajati i do 2 nedelje. Nakon tretmana je neophodno izbegavati sunce i koristiti kreme sa visokim faktorom zaštite (SPF 50+).
Za Šta je Kemijski Piling Efektivan?
- Uklanjanje finih i srednje dubokih bora
- Lečenje akni i smanjenje ožiljaka od akni
- Ujednačavanje tena i uklanjanje hiperpigmentacija
- Smanjenje proširenih pora
- Poboljšanje teksture i tonusa kože
- Stimulisanje produkcije kolagena
Najčešća Pitanja o Kemijskom Pilingu
Da li je kemijski piling bolan?
Osećaj tokom tretmana varira od blagog peckanja do intenzivnog žarenja, u zavisnosti od vrste pilinga. Kod intenzivnijih pilinga može se koristiti lokalna anestezija.
Koliko tretmana je potrebno?
Za površinske pilinže obično je potrebno 4-6 tretmana u razmaku od 2-4 nedelje. Srednje duboki i duboki pilinži obično daju dobre rezultate već nakon jednog tretmana.
Da li je kemijski piling siguran za sve tipove kože?
Kemijski piling nije preporučljiv za osobe sa tamnijim tenom zbog rizika od hiperpigmentacije, kao ni za osobe sa aktivnim herpes infekcijama, psorijazom ili ekcemom.
Kada je najbolje vreme za kemijski piling?
Najpovoljnije vreme za kemijski piling je jesen i zima, kada je sunčeva aktivnost manja. Nakon tretmana koža je izuzetno osetljiva na UV zračenje.
Saveti za Period Oporavka
- Izbegavati sunčanje minimum 4 nedelje nakon tretmana
- Koristiti blage proizvode za negu kože preporučene od strane dermatologa
- Ne češati i ne skidati ljušture kože koje se prirodno odvajaju
- Izbegavati fizikalnu aktivnost koja izaziva znojenje prvih 48 sati
- Piti dosta vode za hidrataciju organizma
Profesionalni vs. Domaći Piling
Iako postoje proizvodi za kućnu upotrebu sa nižim koncentracijama kiselina, profesionalni tretmani u dermatološkim ordinacijama i kliničkim centrima pružaju bezbednije i efikasnije rezultate. Samostalna primena jakih kiselina može dovesti do opekotina, infekcija i trajnih oštećenja kože.
Zaključak
Kemijski piling može biti izuzetno koristan tretman za poboljšanje kvaliteta kože, ali zahteva stručno sprovođenje i pažljivu post-tretmansku negu. Pre nego što se odlučite za ovaj zahvat, obavezno se konsultujte sa dermatologom koji će proceniti stanje vaše kože i preporučiti najpogodniji tip pilinga za vaše potrebe.